piątek, 28 grudnia 2012

A nadzieja znów wstąpi w nas

       Okres bożonarodzeniowy to czas cudów i przywróconej nadziei. Wiary w ciepło ludzkich serc i dobro. Takie przesłanie niosła za sobą baśniowa opowieść przedstawiona przez najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim podczas Wigilii, która odbyła się 20 grudnia.

       Tradycją szkoły są spotkania wigilijne, podczas których przy świątecznym stole spotykają się nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły, ale także przedstawiciele Władz Miasta, Zespołu Oświaty, sołtysi, Rada Rodziców, emeryci. Uroczysta szkolna Wigilia rozpoczyna się zawsze programem przygotowanym przez uczniów i nauczycieli.

       Historię sieroty wędrującej po świecie w wigilię Bożego Narodzenia przedstawiły najmłodsze dzieci ? przedszkolacy oraz pierwszo- i trzecioklasiści. Świąteczną magię stworzył ciekawy scenariusz, ukazujący budzące się przed świętami ludzkie dobro, a także piękna, zimowa scenografia. Serca zgromadzonych rozgrzały głosy utalentowanych uczniów: Edyty Kolczyńskiej, Martyny Czaplickiej, Oliwii Kwiatkowskiej, Mateusza Woźniaka, którzy zaśpiewali świąteczne utwory. Tegoroczne przedstawienie było jednak wyjątkowe, wśród występujących pojawili się także nauczyciele.

       Zimowa, baśniowa opowieść przedstawiona przez dzieci stworzyła świąteczną aurę, która towarzyszyła zgromadzonym podczas dzielenia się opłatkiem i smakowania wigilijnych potraw. Przy świątecznym stole zasiedli: Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz, Dyrektor Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy Bogdan Hałasa, radny Andrzej Michalak, przewodnicząca ZNP Agnieszka Michalak, dyrektor CKiS Ziemowit Agnieszka Chrząszcz, przedstawiciele władz lokalnych, sołtys Bożejewic Kazimierz Kolczyński, sołtys Janowic Maria Pacia i sołtys Sławska Wielkiego Andrzej Kowalski, zarząd Rady Rodziców, emeryci naszej szkoły, grono pedagogiczne oraz dzieci. Głównymi organizatorkami uroczystości były Aleksandra Tatarewicz, Wanda Jankowska i Dorota Rymarkiewicz.



       Szkoła w Sławsku Wielkim jest niezwykła. Tam bowiem przedstawicieli różnych środowisk, dzieci i nauczycieli łączy wigilijny stół. Tam na scenie obok dzieci stają ich nauczyciele. To wyjątkowe miejsce, w którym powstała wyjątkowa społeczność, gdzie uczniowie są blisko swoich wychowawców, gdzie wspólnymi siłami tworzą wspaniałe uroczystości.

       Organizatorzy: Szkoła Podstawowa w Sławsku Wielkim



wtorek, 13 listopada 2012

Obchody Narodowego Święta Niepodległości – 2012

       Jak co roku w Sławsku Wielkim odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane przez społeczność Szkoły Podstawowej i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „ Kujawiak”.
       Uroczystość rozpoczęła się pod obeliskiem, gdzie już po raz 8 odbył się apel poległych mieszkańców Sławska Wielkiego podczas II wojny światowej przygotowany przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani Aleksandry Gmińskiej. Pod obeliskiem hołd poległym złożyli: burmistrz Kruszwicy p. Dariusz Witczak, burmistrz Strzelna p. Ewaryst Matczak, delegacje Szkoły Podstawowej, Stowarzyszenia Rozwoju wsi „Kujawiak” i mieszkańcy wsi. Dalsze obchody kontynuowano w miejscowej świetlicy. Uczniowie przygotowani przez panie: Beatę Karpińską i Stellę Radwańską zaprezentowali koncert pieśni patriotycznych pt.„Z pieśnią przez dzieje Polski”. W pięknej oprawie multimedialnej opracowanej przez p. J. Kowalskiego, dzieci przypomniały pieśni i piosenki, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych i z biegiem lat zostały nobilitowane do rangi pieśni narodowych i ojczystych. Zaprezentowano też utwory lżejsze i popularne, skomponowane przez współczesnych twórców.



       Po występie dzięki wsparciu sponsorów – firmie Pol-Smak, Komrol, CES „SERVITUS” , radnego Waldemara Zgorzałka, rodziców i sołtysa p. Andrzeja Kowalskiego świętowano przy żurku a potem kawie i cieście. Do wieczora wspólnie śpiewano znane wszystkim polskie pieśni, podtrzymując tradycje wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim.
       Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sławsku Wielkim to piękna tradycja, która jednoczy we wspólnym śpiewaniu wszystkie pokolenia i całą społeczność wsi.
       „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – cytując słowa J. Piłsudzkiego z dumą możemy stwierdzić, iż należymy do tej części naszego społeczeństwa, dla którego pamięć o tych, którzy oddali swe życie za wolność naszej Ojczyzny jest zawsze żywą lekcją historii.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim

Wiesława Hodyl

Wielkie sukcesy Edytki Kolczyńskiej

       Muzyczne przygody Edytka rozpoczęła już w zerówce, gdzie pod czujnym okiem wychowawcy p. D. Rymarekiewicz zdobywała czołowe miejsca na festiwalach dziecięcych. Jednak prawdziwą karierę muzyczną rozpoczęła z początkiem nauki w szkole. Od klasy pierwszej z powodzeniem bierze udział w festiwalach gminnych, powiatowych i wojewódzkich przygotowana przez wychowawcę p. A. Tatrewicz i p. B. Karpińską. Edytka brała udział w projekcie unijnym prowadzonym w szkole dla dzieci, rozwijającym zdolności muzyczne. W ubiegłym roku wzięła udział w przesłuchaniach do międzynarodowego projektu ŁOBUZIAKI.


       Projekt zanim trafił do Polski zdążył odnieść sukces w rodzimej Holandii, gdzie grupa pod nazwą Snotneuzen sprzedała ponad 300 tys. kopii albumu, który w trzy miesiące od wejścia na rynek uzyskał status złotej płyty. Jednak dopiero zainteresowanie niemieckiej publiczności przeszło najśmielsze oczekiwania twórców projektu. Kompozycje Jana Kisjesa, wykonywane za Odrą przez zespół Rotznasen osiągnęły status platynowej płyty, a łączna sprzedaż albumu sięgnęła blisko miliona egzemplarzy. Jan i DebbyKisjes – rodzice projektu zaskoczeni i zachęceni tak entuzjastycznym przyjęciemzdecydowali się rozszerzyć projekt na inne kraje. Dziś zaangażowanych w niego jest ponad 1200 dzieci i dorosłych z całego świata. Realizowany jest w 7 językach. W Polsce adaptacją „Łobuziaków” zajęli się polscy młodzi muzycy, tłumacze i tekściarze.


       Spośród setek dzieci z całej Polski wyłoniono grupę 12 uzdolnionych artystów i nagrano z nimi płytę. Edytka zaśpiewała 3 piosenki solo oraz chórki do wszystkich piosenek znajdujących się na płycie. W jej wykonaniu możemy posłuchać piosenek: „Ciapek włóczęga”, „Gdy tatę złapie katar” , „Dom ze snów”. Płyta jest dostępna pod nazwą „ŁOBUZIAKI”. Dzieci oprócz nagranej płyty koncertowały w Krakowie, wystąpiły w programie Mam Talent, a w listopadzie wystąpią w Warszawie podczas targów dziecięcych.


       Ostatnim wielkim sukcesem Edytki był występ podczas IX Wojewódzkiego Festiwalu „Tobie Polsko” na Zamku Bierzgłowskim, gdzie przygotowana przez p. B. Karpińską zajęła I miejsce otrzymując puchar oraz nagrodę specjalną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Piotra Całbeckiego – wyjazd na wycieczkę do Brukselii wraz z opiekunem.


Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim

Wiesława Hodyl

I miejsce Michaliny Polasik w konkursie „Dziecko ma prawo do … - Janusz Korczak

       Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 czasem szczególnie upamiętniającym osobę Janusza Korczaka. Zespół Szkół Nr 33 w Bydgoszczy, włączając się w obchody Roku Korczakowskiego, zorganizował w dniach 1 września – 15 października 2012 roku międzyszkolny konkurs plastyczny obejmujący szkoły z całego województwa kujawsko - pomorskiego pod hasłem „Dziecko ma prawo do … - Janusz Korczak”. Jego istotą było plastyczne wyrażenie uczuć i przemyśleń związanych z postacią słynnego pedagoga oraz szeroko pojętą tematyką praw dziecka. Dzieci miały wykonać (dowolną techniką) tematyczną pracę plastyczną.
Mimo trudnej tematyki konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Nadeszło 286 prac z 31 szkół województwa kujawsko – pomorskiego.
Zostały one ocenione w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III SP, klasy IV – VI SP, klasy gimnazjalne.
       Wyłonienie laureatów było niezwykle trudne, ponieważ prace reprezentowały zróżnicowany poziom artystyczny oraz wyrażały indywidualne, często bardzo osobiste uczucia ich autorów. Oceniając je jury brało pod uwagę przede wszystkim merytoryczną stronę pracy, stopień trudności oraz oryginalne ujęcie tematu, estetykę i wysiłek włożony w jej przygotowanie.


       W konkursie tym nagrodzono również Michalinę Polasik ze Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim. Uczennica zajęła I miejsce w kategorii klas IV – VI a przygotowana została pod kierunkiem p. Beaty Karpińskiej.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim

Wiesława Hodyl

niedziela, 28 października 2012

Dzień Edukacji Narodowej


       W poniedziałek 15 października w naszej szkole miały miejsce obchody Dnia Edukacji Narodowej.
       Uroczyste spotkanie w sali gimnastycznej otworzyła pani dyrektor Wiesława Hodyl witając zaproszonych gości, wśród których byli: Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, ks. Prob. Stanisław Tokarczyk, przedstawiciele władz lokalnych; sołtys Bożejewic Kazimierz Kolczyński i sołtys Sławska Wielkiego Andrzej Kowalski, zarząd Rady Rodziców K. Kolczyński, M. Kowalska, J. Kozłowska, U. Modrzyńska i ustępująca przewodnicząca Agnieszka Brzezińska oraz emeryci naszej szkoły i rodzice.
       Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyróżnieni nauczyciele i pracownicy otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły. Uhonorowani zostali: D. Rymarkiewicz, W. Jankowska, B. Karpińska, J. Fertykowska.
Pani dyrektor poinformowała o przyznaniu Nagrody Burmistrza Joannie Kowalczyk. Podczas uroczystości Agnieszka Brzezińska za długoletnia pracę na czele Zarządu Rady Rodziców otrzymała specjalne podziękowania od Samorządu Uczniowskiego i od Członków Rady Rodziców.



       Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny złożony z utworów poetycznych, krótkich scenek z życia szkoły, piosenek i tańca.
       W podzięce za swą pracę pedagodzy otrzymali symboliczne kwiaty. Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy I złożyli swe pierwsze w życiu ślubowanie, stając się prawdziwymi członkami szkolnej społeczności. Otrzymali –podarki od Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.



PIECZEMY PYSZNE BABECZKI Z DELECTY

       17 października 2012 roku był dla dzieci z oddziału przedszkolnego dniem innym niż zawsze. Wcześniej zgłosiliśmy się do projektu DELECTY do którego zostaliśmy zakwalifikowani. Razem z uczniami klasy I piekliśmy babeczki z Delecty.
       Przygotowaliśmy pięknie salę: nakryliśmy stoły i ubraliśmy się w kolorowe fartuszki. Na głowach mieliśmy białe czapeczki. Wyglądaliśmy ślicznie. Tak przygotowani rodem z piekarni, zabraliśmy się do pieczenia. Najpierw zrobiliśmy budyń, potem ciasto. Do foremek pomogły nam nakładać ciasto nasze panie i mamy. Później upiekły je w piekarniku.
       W trakcie pieczenia nie nudziliśmy się. Zrobiliśmy wielkie „Babeczkowe drzewo”. Mandale z narysowanymi babeczkami ozdobiliśmy wzorami litero podobnymi i motywami kwiatowymi. Następnie przyczepiliśmy na nasze „drzewo”.
       Upieczone babeczki udekorowaliśmy polewą czekoladową i kolorowymi posypkami. Byliśmy dumni ze swoich wypieków.



       Teraz już wiemy, w jaki sposób możemy pomóc naszej mamie podczas przygotowań świątecznych. Na koniec nastąpiła degustacja babeczek. Naszymi wypiekami poczęstowaliśmy panią dyrektor i grono nauczycielskie. Tego dnia w szkole unosiły się niesamowite zapachy.
       Ten słodki dzień z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Chcielibyśmy, aby tak było częściej!
Przedszkolaki i Pierwszaki

niedziela, 30 września 2012

Akcja "Sprzątanie świata"



       Już po raz 19- ty w całej Polsce odbyła się akcja „Sprzątanie świata 2012”. Hasło tegorocznej akcji to „Kocham, lubię, szanuje… nie śmiecę” zachęca do refleksji nad naszym stosunkiem do otaczającego nas świata. W tym roku nasza szkoła, jak zawsze aktywnie włączyła się do tego przedsięwzięcia. W piątek 14. 09 2012 r. wszyscy uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły pod opieką nauczycieli posprzątały tereny i pobocza dróg przebiegających przez naszą miejscowość. Maluchy sprzątały najbliższy teren szkoły – boisko szkolne, tereny przy świetlicy wiejskiej i cmentarzu. W akcji wzięło udział łącznie 96 osób.
Wszystkim serdecznie dziękujemy.


Spotkanie z poetą


Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013


czwartek, 19 lipca 2012

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

       Dnia 29 czerwca 2011 r. zakończył się Rok Szkolny 2011/2012. Poniżej przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia.


I miejsce w 'Paradzie Myszy"

       Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w "Paradzie Myszy", która dobyła się w Kruszwicy.







Gratulujemy!

I miejsce w konkuersie wiedzy sportowej

       Michał Kowalski z klasy V zajął I miejsce w gminnym konkursie wiedzy sportowej
"POLSCY SPORTOWCY NA OLIMPIJSKIM SZLAKU".

Od Turniej wiedzy sportowej

Gratulujemy!

III miejsce w turniej koszykówki

       Dnia 21 czerwca 2012r, w hali sportowej w Kruszwicy odbył się Turniej Koszykówki o Szkół Podstawowych Gminy Kruszwica. Organizatorem turnieju był nasz klub UKS Basket 2010 Kruszwica przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy. Uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce.



       Skład drużyny: Wojtek Olejnik, Dorota Sadowska, Martyna Czaplicka, Weronika Turkowska, Mateusz Brzeziński, Natalia Młodawska, Piotr Kolczyński, Bartłomiej Barczak, Filip Kwiatkowski, Marcelina Simińska, Szymon Mięcikalski,
Opiekun - Jan Kowalski,

czwartek, 5 lipca 2012

Turniej piłki nożnej

        Dnia 27.06.2012 r. odbył się turniej piłki nożnej zorganizowany przez Niepubliczną Szkołę Podstawową w Racicach.  W zawodach brało udział VI drużyn. Ostatecznie w turnieju zajęliśmy IV miejsce.



Zawodnicy:
Wojciech Olejnik
Bartłomiej Barczak
Mateusz Brzeziński
Filip Kwiatkowski
Dorota Sadowska
Marcin Kawalerski
Mateusz Pastuch

czwartek, 24 maja 2012

V Bieg Piastowski

Dnia 12 maja 2012 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w V Biegu Piastowskim, który odbył się na Półwyspie Rzępowskim. Biegi odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I - II, III - IV oraz V - VI z podziałem na dziewczęta i chłopców.

Uczestnictwo w imprezie okazało się dużym sukcesem, zdobyliśmy aż 7 medali.


Jak zwykle mieliśmy ze sobą wiernych kibiców, którymi byli rodzice. Byliśmy grupą największą, „najgłośniejszą” i najlepiej dopingującą swoim zawodnikom.







Wyniki:

Chłopcy klas I – II:

1 – Mikołajczak Mateusz
3 – Bloch Daniel


Dziewczęta klas I – II:


2 – Bandosz Izabela


Dziewczęta klas III - IV

3 – Kaczalska Justyna


Dziewczęta klas V – VI

1 – Młodawska Natalia


Chłopcy klas V - VI

1 - Olejnik Wojciech
2 - Woźniak Dawid

VIII Marszobieg Alejami Półwyspu Rzępowskiego


Dnia 21.04.2012 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w VIII Marszobiegu Alejami Półwyspu Rzępowskiego. Biegi odbywały się w kategoriach:
klasy I i II, III, IV, V, VI – chłopcy, dziewczęta.
Uczniowie naszej szkoły mogli liczyć na doping licznie przybyłych rodziców. Zawody były dla nas bardzo udane, zdobyliśmy aż 7 medali!







Medaliści

Brąz:
Czarnolewska Izabela - bieg dziewcząt klas III i IV.

Srebro:
Bandosz Izabela - bieg dziewcząt klas III,
Pyrszel Wiktor - bieg chłopców klas III,
Frankowski Dawid - bieg chłopców klas IV

Złoto:
Kaczalska Justyna - bieg dziewcząt klas IV,
Młodawska Natalia - bieg dziewcząt klas VI,
Olejnik Wojciech - bieg chłopców klas VI,


Na koniec imprezy zrobiliśmy sobie tradycyjnie pamiątkowe zdjęcie z rodzicami.

Dzień Ziemi



Śniadanie Wielkanocne



środa, 14 marca 2012

"Mistrzostwa Szkoły w Minisiatkówce".

Dnia 14.02.2012 r. odbyły się w naszej szkole "Mistrzostwa Szkoły w Minisiatkówce".



Wyniki:
1 miejsce:
Filip Kwiatkowski


2 miejsce
Mateusz Brzeziński


3 miejsce
Bartłomiej Barczak











wtorek, 13 marca 2012

Mistrzostwa Szkoły w Minikoszykówce

Dnia 13.02.2012 r. odbyły się w naszej szkole "Mistrzostwa Szkoły w Minikoszykówce".
Do rywalizacji stanęło sześć drużyn mieszanych. Pojawiła się również spora grupa kibiców, która zagrzewała zawodników do walki.


Oficjalne wyniki:

1 miejsce:
Filip Kwiatkowski
Katarzyna Pecyna

2 miejsce
Wojciech Olejnik
Natalia Młodawska

3 miejsce
Mateusz Brzeziński
Weronika Turkowska





poniedziałek, 12 marca 2012

IV miejsce w Mistrzostwach Gminy Chłopców w Minikoszykówce

Dnia 10.03.2012 r. odbyły się Mistrzostwa Gminy w Minikoszykówce Chłopców. Nasza drużyna po zaciętej walce zajęła IV miejsce.

Reprezentacja szkoły:
Wojciech Olejnik
Mateusz Brzeziński
Filip Kwiatkowski
Piotr Kolczyński
Bartłomiej  Barczak 











wtorek, 14 lutego 2012

II miejsce w Mistrzostwach Gminy w Minikoszykówce Dziewcząt



     Dnia 28 stycznia w Kruszwicy odbyły się "Mistrzostwa Gminy w Minikoszykówce Dziewcząt". W zawodach udział wzięły  szkoły : SP Sławsk Wielki, SP Polanowice SP Rusinowo i  SP nr 2 Kruszwica.
     Uczennice naszej szkoły spisały się bardzo dobrze, przegrywając tylko z SP Polanowice, zdobywając ostatecznie II miejsce.


 Reprezentacja szkoły:
  • Marcelina Simińska
  • Martyna Czaplicka
  • Weronika Turkowska
  • Natalia Młodawska
  • Dorota Sadowska
  • Małgorzata Bugała
Opiekun: Jan Paweł Kowalski


sobota, 7 stycznia 2012

Zabawa karnawałowa

Dnia 5 stycznia 2012 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się tradycyjna "Zabawa karnawałowa" dla dzieci. Po raz pierwszy w historii przed tańcami odbyło się przedstawienie, w którym uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje zdolności aktorskie oraz wokalne się przed rodzicami. Było to powtórzenie programu artystycznego z "Wigilii szkolnej"  i  w którym to udział wzięli przedszkolacy oraz uczniowie klas drugiej i trzeciej oraz "Jasełka".



Zawody piłkarskie

Uczniowie naszej szkoły brali udział w turnieju piłkarskim dla szkół  podstawowych. Organizatorem był Komitet Osiedlowy nr 3 w Kruszwicy. Zawody odbyły się na hali na Zagoplu. Ostatecznie po zaciętej rywalizacji sportowej zajęliśmy V miejsce.






fotorelacja

Opracowano na podstawie:
http://www.kruszwica.org/news.php?readmore=1863
http://kruszwica.org/ALBUMY/KO3_dzieci/index.html

środa, 4 stycznia 2012

Śmierć Marii Patyk

W miniony wtorek, 27 grudnia 2011 r. w wieku 87 lat zmarła okrywając żałobą rodzinę, krewnych i przyjaciół oraz wiele pokoleń swoich uczniów Maria Patyk, nauczycielka, hafciarka, twórca ludowy, miłośniczka folkloru kujawskiego.


Urodziła się 10 sierpnia 1924 r. w Pieckach koło Kruszwicy. Całe swe zawodowe życie związała z rodzinną ziemią. Po uzyskaniu w 1949 r. uprawnień nauczycielskich, pracowała najpierw do 1951 r. w szkole w Bachorcach. Potem przez 28 lat w Sławsku Wielkim. Tu narodziło się trwające do końca umiłowanie folkloru kujawskiego.
 


W latach 60. XX wieku kobiety ze Sławska Wielkiego wybrały nauczycielkę Marię Patyk przewodniczącą koła gospodyń. Nie pomyliły się. Zaczęło się porządkowanie wsi, ukwiecanie ogródków. Energiczna przewodnicząca organizowała wycieczki do teatru, opery.


Rozbudzone potrzeby społeczności lokalnej i ambitne działania pani Marii spowodowały w 1965 r. powołanie zespołu regionalnego. Muzeum Etnograficzne w Toruniu opracowało strój kujawski. Kobiety ze Sławska Wielkiego pod okiem przewodniczącej, która na zakup materiałów nie żałowała swych oszczędności, same uszyły stroje regionalne. By nauczyć się jak je ozdobić, zorganizowano kurs haftu.


Wydatna praca Marii Patyk, jej oddanie sprawom folkloru kujawskiego doprowadziły do utworzenia tu najprężniejszego ośrodka hafciarskiego na Kujawach, skupiającego ponad dwadzieścia hafciarek. Efektem tych działań były ozdobione mieszkania, piękne kuchnie, obrusy, firanki. W Sławsku Wielkim cała wieś tym żyła, czego efektem było zorganizowanie izby regionalnej.


Potem Pani Maria prowadziła kursy haftu dla kobiet z innych wsi i gmin. Zorganizowała ich ponad sześćdziesiąt. Opracowała dwie teki z wzorami haftów i organizowała wystawy. Jej podopieczne uczestniczyły w konkursach, zdobywając liczne nagrody. Niektóre uzyskały tytuł twórcy ludowego, jako szczególne uznanie Stowarzyszenia Twórców Ludowych i związane z tym przywileje. Maria Patyk, tytuł twórcy ludowego uzyskała już w 1975 r.


Wysiłki Pani Marii na rzecz kultury ludowej Kujaw najpiękniej doceniono w 1996 r. Minister kultury i sztuki przyznał Jej Nagrodę im. Oskara Kolberga za całokształt pracy twórczej. To najbardziej znaczące wyróżnienie w Polsce, przyznawane za osiągnięcia w popularyzowaniu sztuki ludowej. Pani Maria posiadała też liczne odznaczenia państwowe, w tym otrzymany 11 listopada 2001 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: Edmund Kozłowski, Gazeta Pomorska
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111230/INOWROCLAW01/414114479

Wywołali ducha Świąt Bożego Narodzenia


 
Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim przypomnieli, czym powinny być dla nas Święta Bożego Narodzenia.

22 grudnia 2011 roku w Szkole Podstawowej w Sławsku Wielkim zagościł prawdziwie Bożonarodzeniowy Duch. Obudzili go mali aktorzy: drugo- i trzecioklasiści oraz przedszkolacy, którzy występując w programie przygotowanym przez Aleksandrę Tatarewicz, Wandę Jankowską i  Dorotę Rymarkiewicz, poruszyli serca zebranych gości: Burmistrza Kruszwicy Dariusza Witczaka, Dyrektora Zespołu Oświaty w Kruszwicy Bogdana Hałasy, radnego Waldemara Zgorzałka, księdza proboszcza Stanisława Tokarczyka, przewodniczącej Oddziału ZNP w Kruszwicy Agnieszki Michalak, sołtysów ze  Sławska Wielkiego, Bożejewic i Janowic, przewodniczącego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Kujawiak” Andrzeja Kowalskiego, sponsorów, emerytów, Rady Rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników szkoły oraz społeczności uczniowskiej. Nastrojowe przedstawienie, okraszone najpiękniejszymi kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami, wzruszało i przywołało wszystko to, co w Świętach Bożego Narodzenia najpiękniejsze i najważniejsze: miłość, wzajemny szacunek i rodzinną atmosferę. Wyjątkową aurę współtworzyła przepiękna scenografia, której główną kreatorką była Aleksandra Tatarewicz. Taki szczególny, świąteczny klimat towarzyszył zebranym podczas tradycyjnego dzielenia się opłatkiem, po którym poruszeni goście wspólnie z uczniami zasiedli przy świątecznym stole, by delektować się licznymi smakołykami i upajać się uroczystą atmosferą świątecznego spotkania, które nie byłoby tak piękne, gdyby nie hojni sponsorzy, którzy i w tym roku pokazali wielkość swych serc poprzez wsparcie finansowe.  



Mikołajki

Dnia 6 grudnia 2012 roku do nasze szkoły zawitał św. Mikołaj. Oto kilka zdjęć z wizyty tego niezwykłego gościa.




Pluszowy Miś 2011

Poniżej przedstawiamy relację z udziału uczniów naszej szkoły w turnieju "Pluszowy Miś". Zawody odbyły się w Kruszwicy 9 grudnia 2011 roku.