piątek, 19 grudnia 2014

„Gdyby nie Gwiazda z Betlejem…”

     Pod takim tytułem odbyły się jasełka, które 18 grudnia rozpoczęły Wigilię w Szkole Podstawowej w Sławsku Wielkim. Historię narodzin Małego Zbawcy, widzianą oczyma Beniamina – wnuka jednego z Trzech Króli przedstawili gościom uczniowie II i III klasy. Podniosłości uroczystości nadały przepiękne stroje młodych aktorów, nastrojowe pastorałki oraz bajkowa, zimowa sceneria. Za organizację spotkania tradycyjnie odpowiedzialne były: Aleksandra Tatarewicz, Wanda Jankowska i Beata Karpińska.

     Niezwykłą wędrówkę małego chłopca, któremu towarzyszy Gwiazda Betlejemska, Anioły, Diabeł, Trzej Królowie i Pastuszkowie, oglądali zaproszeni goście: Burmistrz Kruszwicy - Dariusz Witczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kruszwicy - Aleksander Budner, Przewodniczący Komisji Oświaty - Andrzej Michalak, Dyrektor Zespołu Oświaty – Bogdan Hałasa, radny - Tomasz Łożyński, Prezes Oddziału ZNP w Kruszwicy – Agnieszka Michalak, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kujawiak – Andrzej Kowalski, sołtysi Sławska Wielkiego, Bożejewic, Kobylnic oraz Janowic, Zarząd Rady Rodziców SP w Sławsku Wielkim, emerytowani pracownicy szkoły wraz z całą społecznością szkolną.

     Tradycyjnie po jasełkach zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły podzieliwszy się opłatkiem, zasiedli do wigilijnego stołu. Po wspólnym posiłku przyszedł też moment, na który z niecierpliwością czekali najmłodsi.

      Jak co roku Święty Mikołaj wręczył osobiście każdemu dziecku niespodziankę.
Ciepłe świąteczne życzenia popłynęły tego dnia zarówno od małych aktorów, jak i od Pani Dyrektor - Wiesławy Hodyl, Burmistrza Kruszwicy, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kruszwicy, Przewodniczącej Oddziału ZNP w Kruszwicy. Wszyscy przemawiający goście podkreślili wyjątkowość i podniosłość bożonarodzeniowych spotkań w szkole w Sławsku Wielkim.

     Obdarowywanie sprawia wiele radości, trzeba jednak spotkać na swej drodze ludzi którzy mają wielkie serca i potrafią się dzielić. Bez takich ludzi wyjątkowe bożonarodzeniowe spotkania w Sławsku Wielkim nie mogłyby się odbyć. Ogromne podziękowania należą się wszystkim przyjaciołom szkoły.
                                                                          
                                                                                                                         Organizatorzy





poniedziałek, 15 grudnia 2014

Świąteczne rysunki klas 1 - 3

Poniżej prezentujemy świąteczne rysunki wykonane w ramach zajęć komputerowych w klasach 1 - 3.






środa, 10 grudnia 2014

I miejsce Izabeli Czarnolewskiej...

    Uczennica klasy VI Izabela Czarnoleska zajęła I miejsce w konkursie plastycznym "Kujawy śniegiem otulone".
                                                                                                                GRATULACJE!!!



wtorek, 9 grudnia 2014

Mikołajki w naszej szkole...

Dnia 05.12.2014 r. odbyły się  "Mikołjki". W naszej szkole zagościł Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami, którzy rozdawali uczniom prezenty. Na przerwach towarzyszyła nam świąteczna muzyka. Organizacją uroczystości zajął się Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem.




środa, 3 grudnia 2014

"Andrzejki w oddziale przedszkolnym"...

     Andrzejki to jedyny czas w roku, kiedy prawie wszyscy chcą wróżyć i poznawać swoją przyszłość. Dziś z tej okazji skorzystały nasze przedszkolaki.

Awans do strefy medalowej w "Pluszowym Misiu"...

     Świetnie wypadli nasi uczniowie uczestniczący w XVI edycji "Pluszowego Misia". W tym roku rywalizowaliśmy w grupie B wraz z SP 2 w Kruszwicy, SP Rusinowo oraz NSP Racice, zajmując II miejsce w grupie o raz awansując do grupy A, gdzie w przyszłym roku będziemy walczyć o medale.

Oto nasza reprezentacja:
Klasa 1
Kowalski Adam
Dębski Antoni
Ligocka Julia
Niespodzińska Julia

Klasa 2
Czaplicki Jakub
Klonowski Antoni
Michalak Ewa 
Zuzanna Przydatek
Rezerwa: Kamiński Kacper, Kowalska Zofia

Klasa 3
Jetka Michał
Żuchowski Oskar
Kowalska Julia
Łuczka Wiktoria
Rezerwa: Molenda Kacper

Klasa 4
Frankowski Dominik
Michalak Adam
Bandosz Izabela
Stranc Dobrosława
Rezerwa: Czaplicka Olga, Przydatek Bartosz

Klasa 5
Mikołajczak Mateusz
Kmita Piotr
Kowalska Agata
Bugała Justyna
Rezerwa: Kolczyńska Edyta, Cięgotura 

Klasa 6
Maćkowiak Damian
Pyrszel Wiktor
Czarnolewska Izabela
Kwiatkowska Oliwia
Rezerwa: Młodawski Mikołaj, Kozłowska Ewa



"Dzień drugiego śniadania w oddziale przedszkolnym"...

     W ramach programu KUBUSIOWI  PRZYJACIELE  NATURY przedszkolaki obchodziły dzień drugiego śniadania. Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania .Samodzielnie wykonały kolorowe kanapki, bogate w witaminy i produkty zbożowe.  Wszystkim kanapkom uroku dodawały pomidory, rzodkiewki, ogórki, sałata i szczypiorek. Dzieci ze smakiem zajadały kanapki przez siebie wykonane.

"Pluszowy Miś" w oddziale przedszkolnym...

     Od kilku lat 25-go listopada na całym świecie obchodzi się „Dzień Pluszowego Misia”. W tym roku w naszym przedszkolu również obchodziliśmy to święto. W dniu obchodów święta misia przygotowanych było wiele atrakcji. W sali siedziały przyniesione przez dzieci pluszowe misie, tworząc miłą, przyjazną atmosferę. Były  wiersze o misiach, piosenki i  tańce.


poniedziałek, 1 grudnia 2014

Zakończenie projektu "Umiem pływać"...

    Uczniowie klasy III brali udział w projekcie powszechnej nauki pływania "Umiem pływać". Troje uczniów otrzymało propozycję zapisania się do sekcji pływackiej działającej na basenie w Radziejowie.

Andrzejki...



   Andrzejki są obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, ale nadal nie tracą na popularności. Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z  dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała zupełnie inny charakter. Mniej było zabawy i śmiechu, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

   Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem i łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

   W piątek 28 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przepowiadały przyszłość z kart, dłoni i magicznych serc. Wielkie emocje wzbudziło lanie wosku i odczytywanie kształtu jego cienia jako wróżby na przyszłość. Wiele  śmiechu i radości dostarczyły przepowiednie - losowanie przyszłego zawodu czy przekłuwanie igłą imienia swego ukochanego czy ukochanej. Była też dobra muzyka i czas na zabawę. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiadana przyszłość zawsze może się spełnić. Wszystko zależy od nas ....

 


niedziela, 23 listopada 2014

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej p. Marię Patyk


Święto pieczonego ziemniaka...

     31 października w przedszkolu odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci  wzięły udział w wielu ziemniaczanych zabawach. Jak na piknik przystało nikogo nie ominął poczęstunek. Można było zjeść pieczone kiełbaski oraz ziemniaki z ogniska. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał dzieciom. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas  przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Ten jesienny  dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.


wtorek, 11 listopada 2014

Wieczornica...

        Tegoroczne Święto Niepodległości uczczono w Sławsku Wielkim w przeddzień tj. 10.listopada 2014 r. Organizatorami uroczystości byli Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim oraz Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kujawiak.
        Wśród przybyłych zaproszonych gości byli: burmistrz Kruszwicy p. Dariusz Witczak, zastępca burmistrza p. Mikołaj Bogdanowicz, przewodniczący Rady Miejskiej p. Grzegorz Stanny, radni p. Andrzej Michalak i przewodnicząca Komisji Oświaty p. Ilona Dybicz, dyr. Zespołu Oświaty p. Bogdan Hałasa, komendant Straży Pożarnej p. Jacek Kaczmarek, ks. prob. Stanisław Tokarczyk, sołtysi p. Andrzej Kowalski, p. Kazimierz Kolczyński, przedstawiciele Rady Rodziców oraz mieszkańcy Sławska Wielkiego, Bożejewic i innych sąsiednich miejscowości.
     W oprawę uroczystości zaangażowali się oprócz uczniów szkoły, także jej absolwenci: Emilia i Marta Kruszyna, Roma Śmigiel i Mateusz Pastuch. Całość uświetniła Orkiestra Dęta OSP Jeziora Wielkie.
     Obchody rozpoczęły się apelem poległych przy obelisku poświęconym 20 ofiarom II wojny światowej – mieszkańcom Sławska Wielkiego. Tu oddano hołd poległym i złożono kwiaty.
     W orszaku, na czele z orkiestrą, udano się do świetlicy na dalszą część uroczystości. Tutaj zebrani obejrzeli montaż słowno - muzyczny pt. „Śladami historii najbliższej…”, który był wycieczką w przeszłość, śladami miejsc pamięci narodowej w Sławsku, Bożejewicach, Rożniatach….
     Za pomoc w organizacji uroczystości dziękujemy przedstawicielom Rodziców, Urzędowi Miejskiemu w Kruszwicy, Centrum Kultury „Ziemowit”, Nadgoplańskiej Komunikacji Autobusowej w Kruszwicy, p. Waldemarowi Zgorzałkowi, p. Andrzejowi Kowalskiemu.
      Scenariusz programu „ Śladami historii najbliższej…”, na podstawie opracowań p. Mariana Przybylskiego, wspomnień p. Jana Faligowskiego i p. Alojzego Pawłowskiego, wypisów z księgi zmarłych Parafii Sławsk Wielki opracowała p. Aleksandra Gmińska.
      Współpraca w organizacji: p. Beata Karpińska – strona muzyczna, p. Jan Paweł Kowalski – strona techniczna, p. Aleksandra Tatarewicz – dekoracje, p. Stella Radwańska – konsultacje.

środa, 29 października 2014

"Dzień Papieski"

     Dnia 17.10.2014 r. przeżywaliśmy w naszej szkole po raz kolejny "Dzień Papieski". Poniżej przedstawiamy fotorelację z przedstawienia przygotowanego przez naszą katechetkę p . Irenę Kałamaję.

Szkolne eliminacje do konkursu na grafikę komputerową

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich, których pasjonatów grafiki komputerowej chcących spróbować swoich sił w ogólnopolskim konkursie "GRAFKOM". Wszystkie informacje znajdują się w regulaminie konkursu.

Regulamin

Gotowe prace proszę przesyłać na adres janekow@wp.pl, Poniżej znajdują się już nadesłane prace.

Ewa Kozłowska kl.6

Izabela Czarnolewska kl.6

Mikołaj Młodawski kl.6



Wystawa prac technicznych klasy 6...

Zadanie:
Zaprojektować i wykonać model wymarzonego domu.



Pomoc koleżeńska jest ok!


     Pomoc koleżankom i kolegom, którzy mają trudności z opanowaniem materiału szkolnego to nic strasznego. Rówieśnicy rozumieją się lepiej, „odbierają na tej samej fali”, potrafią szybciej, w znacznie bardziej przystępny sposób przekazać trudne dla innych partie materiału. Gorsze oceny mogą pojawić się w różnym czasie i z różnych powodów (długa nieobecność w szkole, czasowa niedyspozycja, wiosna w sercu lub za oknem...), jednakże niezmiennie prowadzą do problemów.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI pragnie zachęcić wszystkich uczniów do współpracy  w ramach szkolnej akcji „POMOC KOLEŻEŃSKA JEST OK”. Bo pomaganie jest cool ;)



POMOC KOLEŻEŃSKA pozwala na:

nadrobienie zaległości po dłuższej nieuwadze lub nieobecności,
poprawienie ocen,
utrwalenie materiału,
zaoszczędzenie pieniędzy (po co płacić za korepetycje?),
nawiązanie nowych znajomości,
kształtowanie takich cech charakteru, jak: odpowiedzialność, obowiązkowość, koleżeństwo,
satysfakcję (pomagam, więc jestem!).

Akcja "Aktywne przerwy"

"Zdrowo na sportowo "

   Uczniowie zgłaszali potrzebę aktywnego spędzania przerw między lekcjami . Żeby im to umożliwić SU we współpracy z nauczycielem w-fu będą udostępniać  sprzęt sportowy ( piłki , badminton itp. ) . Pamiętajcie jednak , że należy o pożyczony sprzęt dbać i zwracać go na końcu przerwy do dyżurnych z SU . Dbajcie też o bezpieczeństwo zabaw i o to by nie opuszczać terenu boiska czy sali gimnastycznej.



Dyskoteka samorządowa



   W piątek 24 października odbyła się dyskoteka samorządowa dla uczniów klas IV-VI. Dziewczyny przygotowały bardzo ciekawe konkursy dla chłopców. Nasi koledzy uczyli się wiązać krawaty.... i różnie im to wychodziło. Dobrych rad udzielał pan J.P. Kowalski, który wyłonił zwycięzców. Chętni chłopcy wzięli udział w konkursie na najpiękniejszy taniec z partnerką i króla parkietu. Nie obyło się bez malowania paznokci przez naszych kolegów.Za wielką odwagę i determinację nagrodziliśmy chłopców dyplomami i drobnymi upominkami. Djay, który poprowadził i nagłośnił naszą imprezę sprawił, że bawiliśmy się świetnie. Następna nasza wspólna zabawa to zabawa andrzejkowa. Już dziś zapraszamy!




Dzień pomalowanych paznokci

    Dzięki inicjatywie Samorządu Uczniowskiego mogliśmy tego dnia w szkole bezkarnie paradować w pomalowanych paznokciach. Jak się spodziewaliśmy paznokcie dziewcząt były bajecznie kolorowe........ niektórych chłopców również. Dominowały zdecydowane kolory lakierów, różne wzory i kropki.

A oto nasz poradnik - Jak prawidłowo malować paznokcie:
  •   jeśli chcesz nałożyć lakier na paznokcie, muszą być one czyste i suche
  •   ładne paznokcie, to dobrze spiłowane i wypolerowane paznokcie
  •   paznokcie najlepiej polerować specjalnie do tego przystosowaną polerką
  •  paznokcie, po uprzednim nałożeniu bazy, malujemy jednym krótkim ruchem pędzelka
  •  często należy nałożyć 2 warstwy lakieru, aby uzyskać jednolity kolor 
  •  pamiętaj, na małych pazurkach lepiej prezentują się delikatne lakiery - perłowe, różowe, beżowe i bezbarwne.  

wtorek, 28 października 2014

Jesienny spacer maluszków

     Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła grupę maluszków do spaceru. Dzieci zbierały kolorowe liście i bawiły się wspólnie na świeżym powietrzu.

poniedziałek, 20 października 2014

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

     Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Dzieci z oddziału przedszkolnego doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o  witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok jabłkowo- marchewkowy oraz sałatkę owocową.  Po skończonej pracy dzieci delektowały się smakiem soku oraz sałatki.

czwartek, 16 października 2014

Goście z Europy...

      16 października w naszej szkole gościli młodzi wolontariusze z krajów Unii Europejskiej przebywający w Polsce na zaproszenie Instytutu Dziedzictwa kultury w Kruszwicy. Uczestniczyliśmy w spotkaniu, na którym Paz z Hiszpanii i Iwan z Wysp Kanaryjskich opowiadali o swoim kraju, jego kulturze i obyczajach. Wspólnie z Iwanem zatańczyliśmy makarenę i bardzo miło spędziliśmy czas.

  W spotkaniu brali również udział: Laura i Aleksandra z Włoch oraz Harmony i Antonio z Francji. Dzięki zaproszonym gościom mogliśmy poznać ich kulturę i język ojczysty.


wtorek, 14 października 2014

Uroczysta akademia z okazji DEN

     Dnia 10.10.2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkami p. S. Radwańskiej i p. B. Karpińskiej. Młodzi artyści piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożyli również zaproszeni goście.
     Podczas uroczystości odbyła się gala nauczycielskich Oskarów. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

  • p. Wiesława Hodyl - "Oskar Honorowy",
  • p. Jan Paweł Kowalski - Oskar w kategorii "Mikrofon Roku",
  • p. Joanna Kowalczyk - Oskar w kategorii "Proste zadanko",
  • p. Ewa Czerwińska - Oskar w kategorii "Sokole Oko",
  • p. Wanda Jankowska - Oskar w kategorii "Płonąca Strzała",
  • p. Anita Wyborska - Oskar w kategorii "Supersekretarka",
  • p. Irena Kałamaja - Oskar w kategorii "Złota Katarynka",
  • p. Anna Giszter - Oskar w kategorii "Debiut Roku",
  • p. Dorota Rymarkiewicz - Oskar w kategorii "Bratnia Dusza".
     Wszyscy nagrodzeni przyjęli uczniowskie wyróżnienia z dużym poczuciem humoru.



środa, 8 października 2014

Wystawa prac technicznych klasy 5...

Prace uczniów klasy 5 wykonanych podczas zajęć technicznych.

Zadanie: 
Zaprojektować i wykonać z różnych kawałków tkanin i dzianin strój wizytowy.



czwartek, 2 października 2014

Mistrzostwa Powiatu...

     Uczennica Oliwia Kwiatkowska zanotowała świetny występ w "Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych Dziewcząt" zajmując 20 miejsce na 65 startujących dziewcząt. Gratulacje!






sobota, 27 września 2014

Spotkanie z poetkami















II miejsce w "Drużynowych Mistrzostwach Gminy w Biegach Przełajowych Dziewcząt"

     Nasze dziewczęta zdobyły II miejsce w  "Drużynowych Mistrzostwach Gminy w Biegach Przełajowych Dziewcząt". Gratulacje!


 
Oto skład drużyny:
Oliwia Kwiatkowska
Izabela Czarnolewska
Izabela Bandosz
Agata Kowalska
Patrycja Owedyk
Daria Kolska
Dobrosława Stranc
Marta Malińska

Akcja sprzątania świata

   W tym roku szkolnym Sprzątanie Świata odbyło się pod hasłem "Turysto szanuj środowisko". Uczestnicy kółka przyrodniczego przygotowali piękne plakaty zachęcające do pozostawiania po sobie porządku przez turystów na szlakach turystycznych i w miejscach wypoczynku.

   Wspólnie z uczniami naszej szkoły i przedszkolakami posprzątaliśmy nasz najbliższy świat czyli otoczenie szkoły i pobocza drogi prowadzącej przez Sławsk Wielki.









Awans do zawodów powiatowych

Uczennica klasy VI Oliwia Kwiatkowska awansowała do "Indywidualnych Mistrzostw Powiatu w Biegach Przełąjowych." Gratulacje!


czwartek, 4 września 2014

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

     Rozpoczęcie roku szkolnego to ważne wydarzenie w kalendarzu szkolnym. Szczególne jest ono przede wszystkim dla tych, którzy po raz pierwszy przestępują próg szkoły.
     Rok szkolny 2014/ 2015 uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku Wielkim powitali w pięknie wyremontowanej Sali gimnastycznej, a najmłodsi cieszyli się z oddania nowych pomieszczeń przedszkolnych.
     W uroczystościach rozpoczęcia roku szkolnego, które poprzedzone były mszą świętą w tutejszym kościele parafialnym oraz uczczeniem rocznicy wybuchu II wojny światowej - złożeniem kwiatów pod obeliskiem, uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, Dyrektor ZOiW w Kruszwicy Bogdan Hałasa, Radni: Andrzej Michalak i Zdzisław Sadowski, Sołtysi wsi: Sławska Wielkiego Andrzej Kowalski i Bożejewic Kazimierz Kolczyński, przedstawiciele Rady Rodziców SP w Sławsku Wielkim, emerytowani pracownicy szkoły. Po obejrzeniu krótkiego programu artystycznego i symbolicznym otwarciu przedszkola przez Burmistrza Kruszwicy, nowe pomieszczenia poświęcił ksiądz proboszcz Stanisław Tokarczyk.


     Teraz maluchy dzięki ogromnemu wsparciu Organu Prowadzącego, determinacji dyrektor szkoły Wiesławy Hodyl oraz firm remontowych Pana Jarosława Nowaka oraz Henryka Jędraszki cieszyć się będą przestronnymi, nowoczesnymi, kolorowymi pomieszczeniami do nauki i zabawy, przystosowanymi również dla dzieci niepełnosprawnych.

wtorek, 10 czerwca 2014

Konkurs olimpijski - nowe materiały

     Międzynarodowy Komitet Olimpijski, MKOl (fr. Comité International Olympique, CIO; ang. International Olympic Committee, IOC) – międzynarodowa organizacja założona z inicjatywy barona Pierre'a de Coubertina 23 czerwca 1894 r. w Paryżu. Kieruje ruchem olimpijskim organizując co 2 lata igrzyska olimpijskie (na przemian zimowe i letnie). Komitet działa na podstawie Karty Olimpijskiej.
MKOl jest stowarzyszeniem mającym międzynarodową osobowość prawną i status organizacji pozarządowej zrzeszającą 204 narodowych federacji[1][a]. Stałą siedzibą MKOl jest Lozanna w Szwajcarii. Międzynarodowy Komitet Olimpijski w roku 1913 przyjął dewizę igrzysk olimpijskich: Citius-Altius-Fortius (łac. szybciej, wyżej, silniej). Organizacja ta utrzymuje się głownie ze sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych[2],
      MKOL kieruje ruchem olimpijskim, który oprócz niego obejmuje organizacje, sportowców i inne osoby, które zgadzają się postępować zgodnie z Kartą Olimpijską. Celem Ruchu Olimpijskiego jest wkład w budowanie pokoju i lepszego świata poprzez wychowanie młodzieży przez sport uprawiany zgodnie z ideą olimpizmu i jego wartościami.

Budynek administracyjny MKOl w Lozannie.

Polscy członkowie MKOl - Irena Szewińska (od 1998)
Polska jest członkiem MKOIL od 1919 roku
     Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
     Polski Komitet Olimpijski został utworzony 12 października 1919 - podczas zjazdu założycielskiego, zorganizowanego w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego wKrakowie przez działaczy turystycznych, lekkoatletycznych oraz narciarskich (ta sama grupa osób dzień wcześniej założyła Polski Związek Lekkiej Atletyki) - jakoKomitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich (Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich) i do roku 1924 nosił taką nazwę. Prezesem został wybrany książęStefan Lubomirski, a protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Pierwszym zadaniem Komitetu miała być organizacja startu reprezentacji Polski naIgrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920. Jednak wojna polsko-bolszewicka uniemożliwiła wzięcie przez polskich sportowców udziału w tej imprezie. Pierwszymiigrzyskami, w których wzięli udział polscy zawodnicy był Tydzień Sportów Zimowych w Chamonix (8-osobowa ekipa) i Igrzyska w Paryżu w 1924, na których reprezentacja Polski zdobył dwa medale: srebrny w kolarstwie torowym oraz brązowy w jeździectwie. Pierwszy złoty medal zdobyła dla Polski Halina Konopacka wrzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928.
     27 maja 2004 oddano do użytku budynek Centrum Olimpijskiego, w którym - obok Muzeum Sportu, Centrum Edukacji Olimpijskiej, Polskiej Fundacji Olimpijskiej, Fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej, Klubu Olimpijskiego i Centrum Konferencyjnego - swą nową siedzibę ma PKOl.
Do 10 kwietnia 2010 prezesem PKOl był Piotr Nurowski (wybrany na tę funkcję podczas zjazdu w lutym 2005, zginął w Smoleńsku
Od prezesem PKOl jest Andrzej Kraśnicki




Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Odbywają się co 4 lata, tj. w pierwszym roku danej olimpiady (liczonych od 1896 roku). Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
Same igrzyska, choć kojarzą się z młodością, z racji wielu dyscyplin obejmują różne podejścia do sportu, a mimo nacisku na konkurencje fizyczne, szeroki jest również przekrój wieku uczestników. Najstarszym medalistą igrzysk olimpijskich jest jak dotychczas 72 letni Oscar Swahn ze Szwecji, który zdobył srebrny medal w strzelectwie w 1920 r. Wśród kobiet najstarszą uczestniczką igrzysk jest Lorna Johnstone z Wielkiej Brytanii, która mając 70 lat w 1972 roku, uzyskała 12. miejsce w ujeżdżeniu. Natomiast najmłodszym odnotowanym uczestnikiem igrzysk olimpijskich jest Dimitrios Loundras z Grecji, który współzawodniczył w gimnastyce na pierwszych igrzyskach w 1896 r. mając 10 lat. Najmłodszą zdobywczynią złotego medalu olimpijskiego (w konkurencjach indywidualnych) jest Marjorie Gestring, reprezentantka USA w skokach do wody, zdobyła złoty medal w skokach z trampoliny na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku (mając 13 lat i 9 miesięcy)[1]. Podobnie szeroki przekrój jest wśród masy i wzrostu zawodników (zawodniczek) – kulomioci i kulomiotki wręcz żywią się fastfoodami, osiągając masę powyżej 140 kg i 200 cm wzrostu. Z kolei zaś często inni lekkoatleci, startujący w tym samym czasie na tym samym stadionie (zwykle olimpijskim) mają dużo mniejszą masę i wzrost – np. złota medalistka, biegaczka Florence Griffith-Joyner miała 169 cm wzrostu i 59 kg[2].


Polska na letnich igrzyskach olimpijskich

Polska na letnich igrzyskach olimpijskich
Kod MKOl
POL

Medale
Pozycja: 16.
Złoto
64
Srebro
82
Brąz
125
Razem
271
Kod MKOl POL
Klasyfikacja wszech czasów

     Oficjalnie Polacy uczestniczą w letnich igrzyskach olimpijskich od roku 1924, choć już wcześniej pojawiali się w ekipach państw zaborczych. W tym okresie Polskę reprezentowało w 25 dyscyplinach olimpijskich 1914 sportowców, z czego 1534 mężczyzn i 375 kobiet.
     Pierwszy medal olimpijski dla Polski wywalczyła w roku 1924 czwórka kolarzy torowych w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz – był to medal srebrny. Natomiast pierwszy medal indywidualny zdobył Adam Królikiewicz – medal brązowy w jeździeckim konkursie skoków. Pierwszy złoty medal zdobyła dyskobolka Halina Konopacka w1928.
Pierwszym polskim sportowcem, który na jednych igrzyskach wywalczył dwa medale był jeździec Michał Antoniewicz w 1928 r. – srebrny w konkursie skoków i brązowy w WKKW, a trzy medale jako pierwsza zdobyła w 1964 r. lekkoatletka Irena Szewińska – złoty w sztafecie 4x100 m oraz srebrne w biegu na 200 m i skoku w dal. Trzej polscy sportowcy zdobyli na jednych igrzyskach po dwa złote medale: Witold Woyda w indywidualnym i drużynowym turnieju florecistów w 1972 r.,Arkadiusz Skrzypaszek w 1992 r. w piecioboju nowoczesnym – indywidualnie i drużynowo oraz Robert Korzeniowski w chodzie na 20 i 50 km w 2000 r.
     Najwięcej medali (32) Polska zdobyła na Igrzyskach w Moskwie w 1980, zaś najwięcej złotych medali (7) przywozili Polacy czterokrotnie z igrzysk w: Tokio, Monachium,Montrealu, oraz Atlancie.
Polska po odzyskaniu niepodległości nie brała udziału w igrzyskach dwukrotnie - w 1920 z powodu udziału w wojnie polsko-bolszewickiej, a w 1984 Polska, podobnie jak inne kraje bloku wschodniego, zbojkotowała Igrzyska w Los Angeles.
Najwięcej medali, bo aż 52 (22 złotych, 17 srebrnych i 13 brązowych), zdobywali polscy lekkoatleci. Za nimi są bokserzy, zapaśnicy i szermierze.
Medale według igrzysk[edytuj | edytuj kod]
Letnie igrzyska olimpijskie według cenności zdobytych przez Polaków medali


Letnie igrzyska olimpijskie według cenności zdobytych przez Polaków medali
Lp.
Igrzyska
Złoto
Srebro
Brąz
Razem
1
7
6
13
26
2
7
6
10
23
3
7
5
9
21
4
7
5
5
17
5
6
5
3
14
6
5
2
11
18
7
4
6
11
21
8
3
14
15
32
9
3
6
10
19
10
3
6
1
10
11
3
2
5
10
12
2
5
9
16
13
2
2
6
10
14
2
1
4
7
15
1
4
4
9
16
1
2
1
4
17
1
1
3
5
18
3
3
6
19
1
1
2
20
1
1
Razem
64
82
125
271


Od roku 2000 polscy medaliści olimpijscy otrzymują po zakończeniu kariery świadczenie pieniężne zwane emeryturą olimpijską.


Polska na zimowych igrzyskach olimpijskich

Klasyfikacja wszech czasów
Lp.
Igrzyska
Złoto
Srebro
Brąz
Razem
Medaliści
1
4
1
1
6
9
2
1
3
2
6
5
3
1
1
1
4
1
1
2
2
1
1
2
1
1
1
2
2
7
1
1
1
Razem
6
7
7
20
21
Kod MKOl POL

Oficjalnie Polacy biorą udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, od początku ich istnienia, czyli od 1924 roku. Jest jednym z dwunastu krajów które wzięły udział we wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich.
Pierwszy medal na zimowych igrzyskach olimpijskich dla Polski zdobył Franciszek Gąsienica Groń (brązowy) wkombinacji norweskiej podczas igrzysk w 1956 roku.
Pierwszym polskim złotym medalistą w historii ZIO jest skoczek narciarski Wojciech Fortuna, któremu udało się to osiągnąć podczas igrzysk w 1972 roku.
Najwięcej medali, bo 7 (3 złote, 3 srebrne i 1 brązowy) zdobyli skoczkowie narciarscy, zaś najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii ZIO jest biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk która zdobyła 5 medali (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe).


Natalia Dorota Partyka (ur. 27 lipca 1989 w Gdańsku) – polska tenisistka stołowa. Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska – zAten (2004), Pekinu (2008) i Londynu (2012). Dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich: w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Reprezentantka kadry narodowej seniorek.
Pomimo swej niepełnosprawności (urodziła się bez prawego przedramienia) rywalizuje w zawodach z zawodniczkami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Natalia Partyka oraz zawodniczka z RPA Natalie du Toit są jedynymi olimpijkami, które wystąpiły podczas IO w Pekinie 2008 jak i Paraolimpiady 2008[1].